Evropska unija (EU) ističe kao svoj glavni prioritet osiguranje bezbednosti svojih građana i jedinstvenog tržišta. Svake godine u EU se uvozi roba u vrednosti od trilion evra, a 27 članica EU generišu oko 15% svetske trgovine robom. Evropska unija sprovodi novi carinski program sigurnosti i bezbednosti pre prispeća robe, podržan velikim naprednim informacionim sistemom za teret – Sistem kontrole uvoza 2 (ICS2). Program je jedan od glavnih faktora koji doprinose uspostavljanju integrisanog pristupa EU za jačanje upravljanja carinskim rizikom, u okviru zajedničkog okvira za upravljanje rizikom (CRMF).
Program sigurnosti i bezbednosti pre prispeća robe podržaće efikasne carinske kontrole zasnovane na umanjenju rizika, dok će istovremeno olakšati slobodan protok legitimne trgovine preko spoljnih granica EU.
Novi sistem predstavlja prvu liniju odbrane, u smislu zaštite unutrašnjeg tržišta i potrošača EU.
Faze implementacije ICS2
Novi sistem kontrole uvoza 2 (ICS2) u drumskom transportu robe će stupiti na snagu od aprila do septembra 2025. godine, podsetila je Međunarodna unija drumskih transportera (IRU).
ICS2 će nametnuti nove obaveze drumskim prevoznicima, zahtevajući od njih da podnose opsežnije carinske sigurnosne i bezbednosne deklaracije za robu koja se transportuje u ili kroz EU, navodi IRU. Nepoštovanje može dovesti do zastoja na spoljnim granicama i potencijalnih kazni.
Da bi se osigurala glatka tranzicija, IRU je naglasila važnost saradnje sa Evropskom komisijom, nacionalnim carinskim vlastima, špediterima i drugim logističkim partnerima. Poručili su i da će nastaviti da blisko sarađuju sa nadležnim službama Evropske komisije.
Novi režim carinske bezbednosti
Novi napredni informacioni sistem EU ICS2 podržava primenu ovog novog regulatornog režima carinske bezbednosti i sigurnosti EU, koji ima za cilj bolju zaštitu jedinstvenog tržišta i građana EU. Novi sistem će prikupljati podatke o svim robama koje ulaze u EU pre njihovog dolaska. Privredni subjekti će morati da deklarišu podatke o sigurnosti i bezbednosti preko Entry Summary Declaration (ENS). Obaveza početka podnošenja takvih izjava neće biti ista za sve. To će zavisiti od vrste usluga koje pružaju u međunarodnom prometu robe.
Napredne informacije o teretu i analiza rizika omogućiće ranu identifikaciju pretnji, te istovremeno pomoći carinskim organima da intervenišu na najprikladnijoj tački u lancu snabdevanja.
Koji su ciljevi primene ICS2?
ICS2 uvodi efikasnije i delotvornije mogućnosti evropskih carinskih sistema koje će:
- Povećati zaštitu građana EU i unutrašnjeg tržišta od bezbednosnih pretnji;
- Dozvoliti carinskim sistemima EU da bolje identifikuju visokorizične pošiljke i intervenišu na najprikladnijoj tački u lancu snabdevanja;
- Podržati proporcionalne, ciljane carinske mere na spoljnim granicama u scenarijima odgovora na krizu;
- Olakšati prekogranično carinjenje za legitimnu trgovinu;
- Pojednostaviti razmenu informacija između privrednih subjekata i carinskih organa EU.
Primena ICS2 u Srbiji
Uprava carina Srbije izvestila je poslovnu javnost o novom sistemu. U trećoj verziji EU carinskog sistema bezbednosti i sigurnosti pre dolaska robe – Sistem kontrole uvoza 2 (ICS2) – sva dobra koja se prevoze morem i vodenim putevima na kopnu, kopnenim putevima i železnicom u ili kroz EU (sve zemlje članice EU, kao i Norveška, Švajcarska i Severna Irska), uključujući poštanske i ekspresne pošiljke, podležu novim uslovima.
Kako navodi srpska carina, privredni subjekti na koje se ovo odnosi treba da obrate pažnju na vremenski okvir za implementaciju, s obzirom na to da će se povezivanje na ICS2 odvijati postepeno, u zavisnosti od načina prevoza, i to od 3. juna 2024. godine do 1. septembra 2025. godine.
Svi privredni subjekti obuhvaćeni ovim moraće da:
• pribavljaju tačne i potpune podatke od svojih klijenata;
• uspostave odgovarajuće ugovorne obaveze u slučaju višestrukog podnošenja kako bi se ispoštovali zahtevi za prijavljivanjem podataka u ICS2;
• sprovedu neophodne aktivnosti za razvoj IT što je pre moguće;
• uspešno prođu obaveznu samoproveru usklađenosti sopstvenih sistema kako bi počeli sa podnošenjem podataka u ICS2.
Trgovina sa EUUkoliko uvozite robu iz zemalja Evropske unije ili izvozite u EU, za kompletnu uslugu možete se javiti ENPEKS stručnjacima. Pošaljite vaš UPIT.